kajmanka

Popis ilustrácie

Kajmanka supia

Text hesla

kajmanka [indiánske jazyky] — jednotný názov korytnačiek rodov Chelydra a Macrochelys z čeľade kajmankovité (Chelydridae). Majú nízky hrboľatý carapax tmavoolivovej až špinavohnedej farby, do krížového tvaru výrazne redukovaný plastrón, silné končatiny s mohutnými pazúrmi a plávacími blanami, dlhý silný chvost, na nekrytých častiach drsnú vráskavú bradavičnatú kožu, veľkú trojuholníkovú hlavu a pevné ostré na konci hákovité čeľuste bez zubov. Žijú spravidla v močiaroch a jazerách alebo v pomaly tečúcich vodách, zimujú v bahnitom dne alebo v dierach pri brehu. Živia sa prevažne rybami, obojživelníkmi, vtákmi a vodným hmyzom. Samica znáša 25 – 30, zriedkavo okolo 80 vajec, ktoré zahrabáva do piesku blízko vody, inkubačná doba je 70 – 80 dní; mláďatá sú oveľa svetlejšie ako dospelé jedince.

Patria sem štyri druhy, napr. okolo 50 cm dlhá kajmanka dravá (Chelydra serpentina) a najväčšia sladkovodná korytnačka, okolo 80 cm dlhá kajmanka supia (Macrochelys temminckii) s hmotnosťou až okolo 100 kg, ktoré sa vyskytujú najmä v Kanade, USA, Strednej Amerike a na severe Južnej Ameriky.

Zverejnené v marci 2017. Aktualizované 14. februára 2018.

Kajmanka [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-07-13 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kajmanka