Hedychium

Text hesla

Hedychium [gr.] — rod jednoklíčnolistových rastlín, čeľaď ďumbierovité. Trvalky s mäsitými podzemkami, s lesklými, zvyčajne kopijovitými listami a s klasmi intenzívne voňajúcich kvetov.

Patria sem napr. do 2 m vysoký druh Hedychium gardnerianum (synonymum Hedychium gardneri) pochádzajúci z oblasti východných Himalájí, ktorý má sivozelené listy a na konci stonky žlté, 25 – 45 cm dlhé súkvetia až so 4,5 cm dlhými červenými tyčinkami vyrastajúcimi z jednotlivých kvetov, druh Hedychium densiflorum so zvyčajne oranžovými kvetmi, druh Hedychium spicatum, ktorý sa používa proti kožným chorobám, a z Číny, Vietnamu, Indie a Jávy pochádzajúci druh Hedychium coronarium s listami páperistými na rube, s bielymi motýľovitými kvetmi so žltými škvrnami v strede okvetia a s dlhými tyčinkami, ktorých podzemky sa používajú ako korenie a liečivo (napr. proti nachladnutiu).

Zverejnené vo februári 2008.

Hedychium [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-01-29]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/hedychium