banánovník

Popis ilustrácie

Trs plodov banánovníka obyčajného (banány)

Text hesla

banánovník [západoafrické jazyky > port.], Musa — rod jednoklíčnolistových rastlín, čeľaď banánovníkovité. Pochádza z juhovýchodnej Ázie, v súčasnosti je známych 70 druhov rastúcich v trópoch. Nepravý kmeň byliny vysoký do 15 m je tvorený husto zovretými objímajúcimi sa pošvami obrovských podlhovastých listov, ktorých čepele sú z obidvoch strán naprieč rozstrapatené, v pazuchách listov sa tvoria klasy rúrkovitých kvetov obklopených nápadnými listeňmi.

Druh banánovník obyčajný (súhrnný názov viacerých sort a krížencov) sa pestuje pre jedlé plody, spravidla bezsemenné bobule: Musa x sapientum pre známe ovocie banány (ľahko stráviteľné, obsahujú veľa minerálov, ako aj vitamíny B, C a PP), Musa x paradisiaca pre plody, ktoré sa jedia ako zelenina (po dozretí sú trpkasté, upravujú sa varením alebo pečením). Po obratí plodov materské rastliny hynú. Druh banánovník textilný (Musa textilis) je textilná plodina, ktorá pochádza z Molúk a Filipín v Tichom oceáne a pestuje sa pre pevné vlákna známe pod menom abaka (aj manilské konope). Banánovník ozdobný → enseta okrasná.

Zverejnené v auguste 1999. Aktualizované 15. januára 2018.

Banánovník [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-04-18 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/bananovnik