cylindrovka
cylindrovka [gr.] — historický typ pušky, v ktorej sa prach zapaľuje úderom kohútika na zápalku.
Zobrazujem:
Zoraďujem:
cylindrovka [gr.] — historický typ pušky, v ktorej sa prach zapaľuje úderom kohútika na zápalku.
cynizmus [gr.] — bezcitné, bezohľadné správanie; pohŕdanie mravnými hodnotami, ako sú čestnosť, spravodlivosť, nezištnosť; zosmiešňovanie a znevažovanie ľudského utrpenia a lásky, ako aj zmýšľania a správania ľudí vyznávajúcich mravné hodnoty. Cynizmus môže prameniť z nedostatočného rozvoja sociálnych vzťahov a vyšších citov, z presvedčenia, že všetci ľudia sú sebeckí, pokryteckí a nečestní, alebo z hlbokého sklamania s následnou zatrpknutosťou a nenávisťou k ľuďom.
Cys — skr. → cysteínu.
cystadenóm [gr.] → adenóm
cystektómia [gr.] —
1. operačné odstránenie cysty;
2. chirurgické odstránenie močového mechúra. Takmer výhradným dôvodom na rozsiahly operačný zákrok sú nádory močového mechúra. Po operácii sa močovody všívajú do izolovanej kľučky tenkého čreva, ktorá sa vyvedie cez prednú brušnú stenu (urostómia).
cystopyelitída [gr.] — zápal močového mechúra a obličkovej panvičky; → zápal močového mechúra.
cystopyelonefritída [gr.] — zápal močového mechúra, obličkovej panvičky a obličky; → zápal močového mechúra, → zápal obličky.
cystoskopia [gr.] — diagnostické endoskopické vyšetrenie močového mechúra, pri ktorom sa v celkovej narkóze zavedie cystoskop cez močovú rúru do močového mechúra a ním sa zavádzajú do močovodov, resp. až do obličkovej panvičky, tenké drény. Pomocou cystoskopu sa robia aj niektoré operácie prostaty a močového mechúra, resp. elektrokoaguláciou sa odstraňujú malé, predovšetkým stopkaté nádory.
cytoanastomóza [gr.] — prirodzené spojenie buniek. Vzťahy medzi bunkami sú usporiadané podľa funkcie tkaniva; odlišujú sa v obsahu medzibunkovej hmoty, v tvare styčných plôch a výskytom špeciálnych útvarov (desmosom, tigh junction, nexus), ktoré spevňujú spojenie buniek. Význam spojení nie je len z hľadiska ich pevnosti, ale aj transportu látok medzi susednými bunkami (invaginácia membrán susedných buniek – interdigitácia).
cytogenetika [gr.] — odbor genetiky zaoberajúci sa cytologickým skúmaním dedičných faktorov, najmä mikroskopickým skúmaním chromozómov. Súčasné metódy in situ hybridizácie nukleových kyselín umožňujú aj mikroskopické pozorovanie lokalizácie jednotlivých génov v chromozómoch.
cytochémia [gr.] — vedný odbor zaoberajúci sa skúmaním chemického zloženia bunky. Skúma a lokalizuje bunkové komponenty z kvalitatívneho a kvantitatívneho hľadiska a sleduje ich dynamické zmeny pri rôznych fyziologických stavoch. Analyzuje chemické reakcie a procesy prebiehajúce v bunke a skúma ich priebeh a úroveň v jednotlivých bunkových štruktúrach, pričom využíva mikroskopické, biochemické a mikrochemické (až ultramikrochemické) metódy.
cytokinéza [gr.] — delenie základnej cytoplazmy pri delení bunky (vlastné delenie tela bunky), ktoré nasleduje obvykle po rozdelení jadra; druhá fáza delenia bunky. Prebieha počas telofázy, niekedy už v koncových štádiách anafázy mitotického delenia.
cytoplazma [gr.] — starší názov vnútorného, živého obsahu bunky; → základná cytoplazma.
cytoplazmatická membrána → biologická membrána
cytoplazmatická polyedria — choroba hmyzu spôsobená vírusmi, ktoré sú v základnej cytoplazme črevných buniek. Vyskytuje sa napr. pri druhu mníška veľkohlavá (Lymantria dispar).
cytoplazmatická samčia sterilita — porucha vo vývine peľu pri rastlinách spôsobená agensom prenášaným mimojadrovou dedičnosťou, ktorým sú plazmidy prítomné v mitochondriách rastlinných buniek. Normálny vývin peľu môžu v prítomnosti plazmidov navodiť špecifické gény, tzv. reštaurátory fertility.
cytoprotektíva [gr. + lat.] — liečivá zlepšujúce stav poškodenej sliznice. Podporujú obnovenie epitelových buniek bez zníženia sekrécie žalúdočnej kyseliny chlorovodíkovej.
cytotaxíny [gr.] — chemotaktické faktory; látky vyvolávajúce chemotaktický pohyb buniek; → chemotaxia.
cytotoxicita [gr.] — schopnosť škodliviny poškodiť živú bunku, pričom škodlivinou sú rôzne fyzikálne faktory a chemické látky, ktoré pôsobia deštrukčne na bunkové membrány, DNA (genotoxické faktory) alebo na proteíny (proteotoxické faktory). Podobne môžu pôsobiť aj cytotoxické bunky, komplement, perforíny a iné biologické látky.
cytotoxicita závislá od protilátky → ADCC
Stránka je v testovacej prevádzke