CRP
CRP → C-reaktívny proteín
Zobrazujem:
Zoraďujem:
CRP → C-reaktívny proteín
crux philologorum [kruks fi- -gó-; lat.] — kríž filológov. V textových vydaniach krížikom označené sporné miesto v texte ponechané bez opravy. Toto slovné spojenie sa bežne používa aj na označenie ťažkého problému súvisiaceho s edičnou prácou či s interpretáciou textu.
cuba [jap.] — japonský názov chrániacej plochy rukoväti meča. Často býva umelecky zdobená. Vyhľadávaný zberateľský artikel.
cudzoložstvo — mimomanželský pohlavný styk partnerov, z ktorého aspoň jeden žije v platnom manželstve. V niektorých právnych poriadkoch trestný čin, často veľmi prísne trestaný, najmä ak sa ho dopustia ženy (podľa islamského práva i smrťou), napr. v Saudskej Arábii, v Iráne a i.
cukry, glycidy — súborný názov monosacharidov a nižších oligosacharidov; → sacharidy.
Culex [ku-; lat.] — rod z triedy hmyz (Insecta), rad dvojkrídlovce (Diptera), podrad komáre (Nematocera), čeľaď komárovité.
cum grano salis [kum gránó; lat.] — so zrnkom soli (Plínius St.: O prírode); s trochou vtipu, irónie, t. j. chápať niečo mierne upravené, nie doslovne.
cum infamia [kum ínfámijá; lat.] — s hanbou, bez cti.
cum privilegio [kum prívilégijó; lat.] — s výsadou, s privilégiom.
cum venia [kum venijá; lat.] — s prepáčením, s odpustením, s dovolením.
cunnilingus [ku-; lat.] — sexuálna aktivita (erotická hra), pri ktorej sa na stimuláciu ženských pohlavných orgánov používajú ústa a jazyk.
curator bonorum [kúrá- -nó-; lat.] — správca majetku.
currente calamo [kur- kalamó; lat.] — bežiacim perom, t. j. rýchlo, povrchne.
curriculum vitae [kurriku- víté; lat.] — beh života, t. j. životopis.
currus bovem trahit [kur-; lat.] — voz ťahá vola, t. j. všetko je naopak. Slovné spojenie používané na charakterizovanie obrátených pomerov.
curtis [kur-; lat.] — dvorec; obvykle vyvýšená a opevnená časť → hradiska.
Cvengrošová, Viktória, 4. 7. 1941 Radošina, okr. Topoľčany — slovenská architektka, sestra Ľudmily Cvengrošovej. Spolupracuje s V. Droppom, najmä pri projektovaní interiérov. Medzi ich najznámejšie práce patrí interiér Štúdia S v Bratislave (1980 – 82) a projekt prestavby a obnovy Starej tržnice v Bratislave (1993 – 99).
cvičná dielňa — dielňa, odborná učebňa, v ktorej prebiehajú praktické cvičenia, resp. praktická časť prípravy žiakov na povolanie pod vedením odborníkov. Zriaďuje sa buď v školách, alebo priamo v prevádzkach výrobných podnikov.
cvik — poľov. dvojica letiacich slúk pri večernom prelete.
cyklický epos, kyklický epos —
1. súbor na seba nadväzujúcich eposov (gr. kyklos = kruh, cyklus) súvislo zahŕňajúcich grécke mýty od vzniku bohov po jednotlivých héroov;
2. v užšom význame eposy z okruhu trójskych a tébskych povestí. Vznikali v 7. – 6. stor. pred n. l. a ich úlohou bolo doplniť látku, ktorú nezachytávajú Homérove Ilias a Odysseia. Vynikali dejovosťou, zaostávali však umelecky (ucelenosť, dramatické napätie). Pôvodné texty v klasickom období zanikli, sú známe iba ich názvy. Do trójskeho cyklu patrili eposy O pôvode bohov (Theogonia) – o svadbe Urana (Neba) a Gaie (Zeme), z ktorých spojenia vzniklo ľudstvo; Boj Titanov (Titanomachia) – o boji Titanov s Diom a o ich porážke; Cyperské rozprávanie (Kypria) – o udalostiach pred trójskou vojnou (narodenie Heleny, objavenie Eridy na svadbe Pélea a Tetidy, Paridov súd, únos Heleny) cez začiatok trójskej vojny až po spor Achilla s Agamemnónom, ktorým sa začína Homérova Ilias; Etiópske príbehy (Aithiopis) – epos, ktorý bezprostredne nadväzoval na Iliadu; Malá Ilias, resp. Malá Iliada (Mikra Ilias) – o udalostiach od Hektorovej smrti po dobytie Tróje; Zničenie Tróje (Iliu persis, resp. Iliú persis) – o páde Tróje; Návraty (Nostoi) – o osudoch gréckych veliteľov po skončení trójskej vojny; Pieseň o Télegonovi (Télegoneia) – pokračovanie Odysseie; Príbehy z Thesprótie (Thesprótis) – o Odyseových dobrodružstvách na ceste k Thesprótom. Do tébskeho cyklu patrili eposy Oidipovo putovanie (Oidipodeia), Tébania (Thébais) a Potomkovia (Epigonoi).
cyklický kód, CRC kód — inform. sériový detekčný alebo samoopravný kód. Jeho kódové slová majú tú vlastnosť, že každé vznikne cyklickým posuvom iného kódového slova a sú generované posúvacím registrom so spätnou väzbou. Obvod spätnej väzby je daný tzv. generujúcim polynómom, napr. pre Hammingov (7,4) kód má generujúci polynóm G(x) tvar G(x) = x3 + x + 1. Tento kód má slová s dĺžkou 7, z čoho 3 bity zabezpečujú detekciu a opravu chýb.
cyklický kvet, flos cyclicus — kvet so všetkými kvetnými orgánmi v kruhoch okolo jeho vertikálnej osi. Orgány jedného kruhu sú rovnako vzdialené od stredu kvetu (napr. čeľaď kapustovité). Opak: acyklický kvet.
cyklofilín [gr. ] — proteín s proteínkinázovou aktivitou vyskytujúci sa v cytoplazme lymfocytov. Katalyzuje fosforyláciu proteínov, ktorú aktivujú príslušné gény na transkripciu cytokínov, osobitne v pomocných T lymfocytoch. Cyklofilín má vysokú afinitu na cyklosporín A, ktorý je významnou imunosupresívnou látkou.
cyklofrénia [gr.] — psychická porucha zaraďovaná medzi endogénne psychózy. Vyznačuje sa striedaním depresívnych a manických fáz; v súčasnej klasifikácii duševných porúch a chorôb sa neuvádza. Cyklofrénii zodpovedá skupina bipolárnych afektívnych porúch, pričom pólmi sa rozumejú epizódy depresívnych a manických výkyvov nálady.
cyklotýmia [gr.] — psychická porucha patriaca do skupiny trvalých afektívnych porúch. Ide o chronickú nestálosť nálady s obdobiami miernej depresie a miernej elácie, pričom jednotlivé fázy výkyvu nie sú také ťažké a netrvajú tak dlho ako pri bipolárnej afektívnej poruche. Cyklotýmiu možno považovať aj za poruchu osobnosti, t. j. za trvalú charakteristiku osoby.
Stránka je v testovacej prevádzke