coccygodynia
coccygodynia [kok-; gr.] → kokcygodýnia
Zobrazujem:
Zoraďujem:
coccygodynia [kok-; gr.] → kokcygodýnia
Cocke [kouk], John, 30. 5. 1925 Charlotte, Severná Karolína – 16. júl 2002 Valhalla, New York — americký informatik. Od 1957 pracovník Watsonovho výskumného strediska IBM v Yorktown Heights, N. Y. Vynálezca princípov RISC počítačov (→ procesor RISC) zo zač. 70. rokov 20. stor. Zaoberal sa optimalizačnými technikami kompilátorov, logickými simuláciami, teóriou kódovania a i. Nositeľ Turingovej ceny (1987), Americkej národnej medaily za vedu (1994) a ďalších ocenení.
Codd [kod], Edgar F., 19. 8. 1923 Fortuneswell, Spojené kráľovstvo – 18. 4. 2003 Aventura, Florida — americký vedec v oblasti databázových systémov. Autor návrhu relačného modelu databáz (1970). R. 1981 ocenený Turingovou cenou.
coiffeuse [kuafőz; fr.] — malý toaletný stolík so zrkadlom obľúbený v rokoku.
colon [ko- ; gr.] → hrubé črevo
columna [ko-; lat.] —
1. → stĺp;
2. → triumfálny stĺp.
combine painting [kombajn pejtyng; angl.] → kombinovaná maľba
Cometta [ko-], Antonio, aj Cometa, okolo 1555 – 7. 10. 1602 — taliansky kamenár pôsobiaci v Čechách, brat Domenica Benedetta Comettu. Pracoval v Jindřichovom Hradci (zámok, 1585 – 92), Českom Krumlove (jezuitské kolégium, 1586 – 88), Hlubokej nad Vltavou (zámok, 1589) a na ďalších stavbách v južných Čechách.
communis opinio doctorum [kommú- opínijó doktó-; lat.] — všeobecná mienka učencov.
Compasso d’Oro [kom-], Zlatý kompas — najstaršia a najprestížnejšia cena za dizajn v Taliansku. Založená 1954 obchodným domom La Rinascente v Miláne, od 1957 pod patronátom Asociácie pre priemyselný dizajn (Associazione per il Disegno Industriale). Udeľovanie cien každoročne sprevádza výstava vybraných výrobkov.
concordia parvae res crescunt, discordia maximae dilabuntur [konkordijá -vé rés kréskunt -kordijá -mé dílá-; lat.] — svornosťou sa aj malé veci zväčšujú, nesvornosťou sa i tie najväčšie rozpadajú. Podľa rímskeho historika Sallustia nabádal touto radou numídsky kráľ Micipsa svojich synov k svornosti (Sallustius: Vojna s Jugurthom, 10. kniha, preklad Viera Bunčáková). Obdobou je slovenská povesť o troch prútoch kráľa Svätopluka.
condicio sine qua non [kondicijó kvá nón; lat.] — podmienka, od ktorej nemožno ustúpiť, nevyhnutný predpoklad, aby sa niečo stalo. Doslovne: podmienka, bez ktorej nie.
confer [kón-; lat.], skr. cf. — porovnaj.
confidente [konfidant; fr.] — pohovka rôznych tvarov s dvoma menšími sedadlami po stranách vyrábaná v období rokoka vo Francúzsku a v strednej Európe.
congelatio [kon- -ció; lat.] —
1. → omrzlina;
2. → zmrznutie.
conjugata externa [kon-; lat.] — anat. vonkajší rozmer panvy; priama vzdialenosť od horného okraja lonovej spony k priehlbine pod tŕňovitým výbežkom 5. driekového stavca. Maximálna dĺžka 20 cm, minimálna 18 cm. Meria sa pelvimetrom.
Connov syndróm [ko-] — ochorenie charakterizované zvýšenou tvorbou mineralokortikoidov v nadobličkách (zvýšené vylučovanie aldosterónu, hyperaldosteronizmus), ktorého príčinou je najčastejšie benígny nádor nadobličky. Je zriedkavou príčinou sekundárnej hypertenzie. Nazvané podľa amerického endokrinológa Jeroma W. Conna (*1907, †1994 ).
Constant-Power-Motor [konstent paue moute] — motor s konštantným výkonom používaný pri konštrukcii traktorov. Ide o motor, pri ktorom sa konštrukciou motora alebo jeho reguláciou v určitom rozsahu otáčok dosiahne charakteristika s konštantným výkonom (s poklesom otáčok nastáva úprava krútiaceho momentu motora).
consuetudo quasi altera natura [kónsvétúdó kvazi nátú-; lat.] — zvyk je akoby druhá prirodzenosť. Obdoba slovenského: Zvyk je železná košeľa. Myšlienka pochádza od Aristotela (Rétorika, 1. kniha, 11. kapitola), rozvinul ju aj Cicero (O hraniciach dobra a zla, 5. kniha, 74. časť).
consultor homini tempus utilissimus [kónzul- -ní úti-; lat.] — najlepším radcom človeka je čas.
contradictio in terminis [kontrádikcijó -nís; lat.] — rozpor vo výrazoch, v slovách, vo formulácii.
contra factum non datur argumentum [kontrá fak- nón argú-; lat.] — proti skutku niet dôkazu. Doslovne: Proti tomu, čo sa už stalo, sa neargumentuje.
contra vim mortis non est herba in hortis [kontrá nón -tís; lat.] — proti smrti niet pomoci. Doslovne: Proti moci smrti niet byliny v záhradách.
contrecoup [kontrku; fr.], par contrecoup — úrazové poškodenie mozgu vznikajúce jeho spätným nárazom na vnútro lebky v mieste protiľahlom k nárazu pohybujúcej sa hlavy na prekážku alebo v mieste nárazu pohybujúcej sa prekážky na hlavu charakterizované poškodením mozgového tkaniva (pomliaždenie mozgu). Na rozvoji contrecoup sa podieľa aj podtlak v mozgovom tkanive, ktorý vzniká v momente nárazu na protiľahlom mieste.
Cook [kuk], Stephen A., 14. 12. 1939 Buffalo, New York — americký vedec v oblasti výpočtovej zložitosti. Významne prispel do teórie tzv. NP-úplných problémov. Za svoje výsledky získal 1983 Turingovu cenu.
coperta [ko-; tal.] — transparentná krycia poleva na talianskych renesančných majolikách tzv. krásneho štýlu. Pripravovala sa z oxidu olovnatého, kremičitého piesku a kuchynskej soli. Nanášala sa na základnú ciničitú polevu a dodávala jej vysoký lesk. Jej obdobou je → kwaart.
copový sloh — nesprávny názov pre → vrkočový sloh.
cor [kor; lat.] —
1. → srdce;
2. skr. → coronale.
coram me [kó- mé; lat.] — predo mnou, v mojej prítomnosti. Používa sa pri podpisovaní, vyhlásení pred úradnou osobou.
coram populo [kó- -ló; lat.] — verejne. Doslovne: na očiach ľudu, pred národom (toto slovné spojenie použil Horácius: O umení básnickom, 185. verš).
Corbató [kor-], Fernando José, 1. 7. 1926 Oakland, Kalifornia — americký informatik. Prispel k zefektívneniu vyžívania počítačov zavedením konceptu zdieľania času. Za svoje výsledky získal 1966 McDowellovu a 1990 Turingovu cenu.
corner chair [kóne čée; angl.] — v anglickom nábytku rohová stolička s dvoma zadnými operadlami prepojenými prehnutým rámom a s jedným rohom sedadla v čelnom pohľade. Zavedená v georgiánskom období (1. pol. 18. stor.).
cornu [kor-; lat.] —
1. signalizačný zvierací roh;
2. starorímsky pastiersky a poľovnícky signálny plechový nátrubkový aerofón stočený takmer do kruhu; odvodený od rohu.
corona dentis [ko-; lat.] — korunka zuba.
corpora oryzoidea [kor-; lat.] — tzv. ryžové telieska v kĺbových štrbinách (→ voľné teliesko).
correctio fraterna [korrékcijó frá-; lat.] — bratské napomenutie.
correctis corrigendis [korréktís kor- -dís; lat.] — po oprave toho, čo malo byť opravené.
corruptissima re publica plurimae leges [kor- -má ré públiká plúrimé légés; lat.] — keď bol štát najskazenejší, vychádzalo najviac zákonov (Tacitus: Anály, 3. kniha, 27. kapitola; preklad J. Žigo, M. Paulinyová, J. Rovenská). V najskazenejšom štáte je najviac zákonov.
Corvina [kor-] → Knižnica Mateja Korvína
Stránka je v testovacej prevádzke